Vice Admiral John D. Bulkeley, 1941-1996

The most renowned PT-boat leader of World War II.  Operated Motor Torpedo Boat Squadron Three out of the Philippines from August 1941 until he evacuated General MacArthur in April 1942.  Took command of MTB Squadron Seven in the Southwest Pacific and led it from February 1943 through September 1944 in the New Guinea campaign.  Brought MTB Squadron Two in commission in March 1944 and commanded  PT Squadron 102 during the D-Day landings at Normandy in June 1944.  In July 1944 assumed command of destroyer Endicott sinking two German corvettes in one surface action in August 1944 in the Mediterranean.  At the end of World War II was in command of Stribling, and had subsequent commands of Destroyer Divison 132 during the Korean War.  After that war became Chief of Staff to Commander Cruiser Division Five.  After a tour on the Joint Chiefs of Staff, commanded oiler Tolovana, Destroyer Squadron 12 and Naval Base Guantanamo.  Eventually had command of Cruiser Destroyer Flotilla Eight before becoming President of the Board of Inspection and Survey from 1967 until his death in 1996.  Awarded the Medal of Honor, Army Distinguished Service Cross, Navy Cross, Silver Star, and Navy Distinguished Service Medal.

 

 

Return to Roll of Honor List

2550 Huntington Avenue, Suite 202 Alexandria, Virginia 22303
(800) NAVY-SNA

 


The SNA Website is under the management of the SNA Webmaster



Updated 2/27/2004